США пропонують передати Україні заморожені активи російського Центробанку як «аванс» компенсації за збитки від війни

Офіційні особи США запропонували передати Україні заморожені в Європі активи російського Центробанку в якості «авансу» компенсації за шкоду від війни, яку рф «у будь-якому разі буде зобовʼязана виплатити Україні».

Про це пише Financial Times з посиланням на один із документів, який США представили на обговорення країн G7.

У документі конфіскацію активів рф називають «контрзаходом», який дозволений міжнародним правом і має «спонукати росію припинити свою агресію». На думку представників влади США, такий крок буде «легітимною відповіддю на незаконне вторгнення росії в Україну». Конфісковані активи можуть бути виділені Україні траншами через Світовий банк або Європейський банк реконструкції та розвитку. У документі це описано як «аванс» на компенсацію Україні, яку рф «врешті повинна буде виплатити».

Проте ідея конфіскації російських активів «юридично обтяжена», відзначає FT. Активи Центрального банку рф захищені міжнародним звичаєвим правом, а дії, які ставлять під сумнів цей принцип, матимуть серйозні наслідки для фінансової системи.

Прихильники конфіскації запевняють, що в цьому випадку конфіскація російських коштів може бути виправдана за міжнародним правом як справедливий засіб для підштовхування росії до компенсації Україні збитків, завданих війною. Водночас противники цієї ідеї стурбовані тим, що такий крок зашкодить міжнародному порядку, заснованому на правилах, і підірве довіру, яку країни виявляють, коли розміщують резерви в інших державах.