Процедура та строки проведення експертизи в умовах воєнного стану
Судова експертиза є одним з джерел доказів у будь-якому судочинстві, а також під час здійснення виконавчого провадження. Процедура призначення судової експертизи чітко визначена у відповідних процесуальних кодексах. Ініціатором призначення судової експертизи може бути слідчий, суддя (суд), сторона провадження або учасник справи та виконавець. У доповнення до процесуального законодавства та Закону України «Про виконавче провадження», Міністерством внутрішніх справ та Міністерством юстиції розроблені галузеві нормативні документи, а саме: наказ МВС від 17.07.2017 № 591 «Про затвердження Інструкції про з організації проведення та оформлення експертних проваджень у підрозділах Експертної служби Міністерства внутрішніх справ України» та Наказ МЮ від 08.10.1998 № 53/5 «Про затвердження Інструкції про призначення та проведення судових експертиз та експертних досліджень та Науково-методичних рекомендацій з питань підготовки та призначення судових експертиз та експертних досліджень», у яких викладені рекомендації щодо підготовки матеріалів для призначення та проведення судової експертизи, переліку питань, які необхідно ставити перед експертом та особливостей вирішення інших питань, що стосуються судової експертизи.
У разі виникнення потреби у призначенні судової експертизи, необхідно уважно ознайомитися з порядком її призначення викладеним у відповідному процесуальному кодексі та наказах Міністерства внутрішніх справ або Міністерства юстиції, належним чином підготувати процесуальний документ про призначення судової експертизи, об’єкти дослідження або матеріали, які будуть надані експерту, сформулювати питання, на які експерт повинен буде надати повну та вичерпну відповідь, виконати інші підготовчі заходи та передати сформовані матеріали до судово-експертної установи.
При цьому, з метою отримання якісних та повних висновків за результатами проведених судових експертиз, громадянам рекомендуємо звернутися за допомогою щодо їх призначення до кваліфікованих адвокатів, які володіють відповідними знаннями та практичним досвідом у цьому напрямі адвокатської діяльності. А за можливості, за консультацією щодо призначення судової експертизи, звернутися безпосередньо до фахівців судово-експертних установ.
Слід зазначити, що судові експертизи, призначені до судово-експертних установ виконуються в порядку їх надходження, згідно існуючих методик проведення судових експертиз з певної експертної спеціальності, по можливості у стислі строки, які як правило, не перевищують 90 робочих днів. Але ці строки можуть бути збільшені чи зменшені, з урахуванням завантаженості судового експерта, тобто кількості судових експертиз, які знаходяться на виконанні у судового експерта, складності судової експертизи (кількості об’єктів дослідження) та особливості об’єкта дослідження.
Публікація підготовлена у межах Проєкту «Підвищення обізнаності серед ОМС та громадян з фіксації руйнувань спричинених війною», що реалізується Українською асоціацією районних та обласних рад за підтримки Проєкту «Фенікс», що виконується Фондом Східна Європа коштом Європейського Союзу.