Порядок дій спадкоємців для отримання відшкодування за пошкоджене / знищене майно

Відповідно до ст. 2 ЗУ «Про компенсацію за пошкодження та знищення окремих категорій об’єктів нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України, та Державний реєстр майна, пошкодженого та знищеного внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України « Отримувачі компенсації за пошкоджені/знищені об’єкти нерухомого майна спадкоємцями власників майна є громадяни визначені  підпунктами “а”-“ґ” цього пункту цієї статті;

Порядок дій, права обов’язки та інше  спадкоємців регламентується книгою шостою Цивільного кодексу України.

Спадкування здійснюється за заповітом або за законом.

Слід зауважити, що при умові, що власник житла/майна, помер/загинув, правонаступники/спадкоємці окрім іншого, мають звернутися до нотаріуса або в сільських населених пунктах – уповноваженій на це посадовій особі відповідного органу місцевого самоврядування із заявою про прийняття спадщини з метою відкриття спадкової справи та отримання свідоцтва про право на спадщину.

Для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.

Також як мінімум спадкоємці мають надати документи що підтверджують родинні зв’язки. При цьому при зверненні щодо компенсації, свідоцтво про право на спадщину може бути надано пізніше, після його отримання.

Наступними кроками будуть:

  • подання повідомлення про пошкоджене та знищене нерухоме майно внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених військовою агресією Російської Федерації; переконатися, що пошкоджений об’єкт внесений до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.

У разі відсутності такого запису провести його реєстрацію;

  • відкрити — спеціальний рахунок в одному з банків України, з яким Мінцифри укладено відповідний договір інформаційної взаємодії;
  • обрати у мобільному додатку Дія електронну публічну послугу “єВідновлення”; сформувати заяву, яка повинна містити такі дані:
  • прізвище, власне ім’я, по батькові ;
  • дата народження; контактні дані (номер телефону, адреса електронної пошти);
  • реєстраційний номер облікової картки платника податків;
  • номер спеціального рахунка;
  • адресу (місцезнаходження) одного пошкодженого об’єкта;
  • відомості про наявність пріоритетного права на отримання компенсації ;
  • надати згоду співвласників об’єкта нерухомого майна на отримання компенсації заявником (у разі спільної власності на об’єкт нерухомого майна), що надається за вибором заявника:
  • вказати про відсутність обмежень, встановлених пунктом 4 Порядку надання компенсації;

Також, саме заяву можна подати до Комісії з розгляду питань щодо надання компенсації за знищені об’єкти нерухомого майна у паперовій формі, через центр надання адміністративних послуг, орган соціального захисту населення або нотаріуса.

Строк розгляду заяви не повинен перевищувати 30 календарних днів з дня її подання (абзац другий пункту 14 Порядку надання компенсації). Після цього громадянин, який подав заяву на компенсацію, отримає підтвердження та кошти на спеціалізовану картку «єВідновлення».

Публікація підготовлена у межах Проєкту «Підвищення обізнаності серед ОМС та громадян з фіксації руйнувань спричинених війною», що реалізується Українською асоціацією районних та обласних рад за підтримки Проєкту «Фенікс», що виконується Фондом Східна Європа коштом Європейського Союзу.