Поради від експерта для правильного збору доказів

Збір доказів у справах пов’язаних зі збройною агресією російської воєнщини на нашу державу набуває особливої актуальності. Перш за все тому, що формування належної доказової бази, є запорука обґрунтованого судового рішення про причини завдання збитків, розмір таких збитків та встановлення особи, з вини якої такі збитки були завдані. Тобто, сформована належним чином доказова баз у подальшому є підставою для відшкодування фізичним та юридичним особам завданих матеріальних збитків з боку агресора.

Найбільш повно порядок збору доказів та фіксації усієї необхідної інформації щодо завданих фізичним та юридичним особам матеріальних збитків, унаслідок пошкодження або руйнування об’єктів нерухомого майна, викладено в розробленому Алгоритмі дій з фіксації зруйнованого чи пошкодженого майна.

Однак, на деяких аспектах вважаємо за доцільне акцентувати увагу.

Так, при зборі доказів та фіксації наслідків пошкодження чи руйнування нерухомого майна необхідно як можна детальніше зафіксувати за допомогою  фотографій та відеоматеріалів, з обов’язковим голосовим супроводженням, місця руйнації чи пошкодження об’єкта нерухомості, тобто місця так званого “прильоту” . Також, по можливості, необхідно здійснити моделювання умовного напрямку “прильоту”, для цього за розташуванням місця руйнації на об’єкті нерухомості, особливостями розміщення частин об’єкта нерухомості визначити умовний напрям з якого міг “прилетіти” снаряд чи ракета із зазначенням сторін світу, місця розташування населених пунктів у тому боці, чи інших суттєвих об’єктів місцевості.

Повна та детальна фіксація місця руйнації об’єкту нерухомості допоможе при проведенні судових експертиз чітко та обґрунтовано встановити причину руйнації чи пошкодження об’єкту та внаслідок яких дій об’єкт було зруйновано чи пошкоджено.

 

Публікація підготовлена у межах Проєкту «Підвищення обізнаності серед ОМС та громадян з фіксації руйнувань спричинених війною», що реалізується Українською асоціацією районних та обласних рад за підтримки Проєкту «Фенікс», що виконується Фондом Східна Європа коштом Європейського Союзу.