Компенсація за знищені об’єкти нерухомого майна: аналіз Постанови КМУ №600

Відповідно до Закону 2923-IX постановою від 30.05.2023 № 600 затверджено Порядок надання компенсації за знищені об’єкти нерухомого майна.

Документом установлено, що:

  • рішення про надання/відмову в наданні компенсації приймає Комісія з розгляду питань щодо надання компенсації за знищені об’єкти нерухомого майна;
  • для отримання компенсації заявник подає до Комісії з розгляду питань щодо надання компенсації за знищені об’єкти нерухомого майна, уповноваженої розглядати заяви на відповідній території, заяву. Заява про надання компенсації подається до Комісії за вибором заявника:
  • в електронній формі – засобами Єдиного державного веб-порталу електронних послуг (далі – Портал Дія), зокрема з використанням мобільного додатка Порталу Дія (Дія);
  • у паперовій формі – через центр надання адміністративних послуг, орган соціального захисту населення або нотаріуса.
  • Комісія повідомляє заявнику про надання/відмови, зупинення розгляду заяви невідкладно, але не пізніше наступного робочого дня з дня прийняття такого рішення, у електронній чи паперовій формі, або в інший спосіб, зазначений заявником у заяві.
  • Розмір компенсації встановлюється на рівні не нижче вартості спорудження житла відповідної площі, розрахованої за показником опосередкованої вартості у регіонах України відповідно до місцезнаходження такого майна.
  • Надання коштів для фінансування будівництва будинку, придбання квартири тощо здійснюються в межах наявних коштів на небюджетному рахунку Мінінфраструктури.
  • Компенсація за майно надається через АТ “Ощадбанк”.
  • власники знищеного житла отримуватимуть грошові кошти для фінансування будівництва будинку садибного типу, садового або дачного будинку або житлові сертифікати на придбання житла;
  • заява про надання компенсації є приєднанням до договору  про відступлення  державі/територіальній громаді права вимоги до російської федерації щодо відшкодування збитків за знищений об’єкт нерухомого майна (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/600-2023-%D0%BF#n202), тобто держава/територіальна громада сплачує отримувачу компенсацію за знищення майна, отримувач в свою чергу відступає державі/територіальній громаді право вимоги до рф щодо відшкодування збитків.

З повним текстом документу можна ознайомитись за посиланням:
https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/600-2023-%D0%BF#Text

Публікація підготовлена у межах проєкту «Підвищення обізнаності серед ОМС та громадян з фіксації руйнувань спричинених війною», що реалізується Українською асоціацією районних та обласних рад за підтримки проєкту «Фенікс», що виконується Фондом Східна Європа коштом Європейського Союзу.