Участь в онлайн-презентації проєкту «Контроль витрат на відновлення»

Відбулась презентація проєкту “Контроль витрат на відновлення”, що фінансується Європейським Союзом, до якої долучилися експерти Проєкту “Підвищення обізнаності серед ОМС та громадян з фіксації руйнувань спричинених війною”.

  • Головною метою цього проєкту є створення незалежної від уряду системи моніторингу витрат бюджетних і донорських коштів на відновлення в Україні. Ініціатива передбачає аналіз та залучення громадськості до процесу моніторингу.
  • Проєкт реалізують Центр економічної стратегії, Інститут економічних досліджень та політичних консультацій та Технології прогресу. Усі учасники проєкту є членами коаліції RISE.
  • Під час події експерти ділилися основними цілями проєкту, розкривали деталі роботи онлайн-платформи Big Recovery Portal і презентували пілотний випуск щомісячного моніторингу відбудови та відновлення.
  • Джерелом інформації про проєкти буде DREAM. В демоверсії DREAM, яку запустили у червні 2023 року, в жовтні очікується робоча версія платформи. В DREAM зараз понад 1000 проєктів, які мають достатньо даних для моніторингу та аналізу. Важливою частиною проєкту є публікація даних про витрати на відновлення та відбудову, враховуючи тендери та бюджетне фінансування.
  • Тендери на проєкти відновлення та відбудови переважно публікуються на Прозорро. А проте на Dozorro – результати моніторингу.
    Основне джерело фінансування відновлення та відбудови – це бюджетне фінансування, зокрема через Фонд ліквідації наслідків збройної агресії. Донори, ГО, благодійні фонди – ще одне джерело фінансування відбудови, відсутні детальні дані в публічному просторі.
  • Загальні дані про бюджетне фінансування, переважно відкриті. Єдиний портал використання публічних коштів –  Spending.gov.ua – наявні дані за транзакціями всіх розпорядників бюджетних коштів, окрім тих, що віднесено за функцією бюджетної класифікації до «Оборона та безпека» (водночас закрили повністю транзакції Мінекономіки та Мін’юсту, ДСА).
  • Представники влади та громадськість обговорили важливість прозорості та підзвітності в процесі відновлення, особливо в умовах міжнародного фінансування. Це важливий крок для забезпечення довіри донорів і успішного відновлення України.
  • Також було презентовано  “Міжнародний досвід, який важливо враховувати при відновленні”.

Публікація підготовлена у межах Проєкту “Підвищення обізнаності серед ОМС та громадян з фіксації руйнувань спричинених війною”, що реалізується Українською асоціацією районних та обласних рад за підтримки Проєкту “Фенікс”, що виконується Фондом Східна Європа коштом Європейського Союзу.