Як діяти якщо, неможливо відновити документи
про право власності на майно

У випадку, коли оформити дублікати або копії втрачених правовстановлюючих документів не можливо, а відомості про право власності на житло у реєстрі відсутні, варіантом розв’язання проблеми служить подача позову до суду.

Одним із способів яким Власник майна може скористатися, є його право на звернення із позовом про визнання  права власності:

  • якщо таке право оспорюється або не визнається іншою особою;
  • у разі втрати власником документа, який засвідчує його право власності (ст. 392 Цивільного кодексу України).

Такий позов пред’являється за місцезнаходженням майна (ч. 1 ст. 30 Цивільного процесуального кодексу) до органу місцевого самоврядування чи місцевого органу виконавчої влади. Позивач має можливість подати позовну заяву через портал «Електронний суд» з використанням кваліфікованого електронного підпису. Загальний строк звернення до суду встановлено в 3 роки з дня , коли особа довідалася або могла довідатися про порушення свого права, або про особу яка його порушила.

Для того, щоб суд визнав право власності на нерухомість, правовстановлювальний документ на яку втрачено, доцільно подати такі докази:

  • заяву до правоохоронних органів про втрату оригіналів документів (для суду така заява буде підтвердженням, що особа не знищила документ самостійно або іншим чином не позбулася його умисно);
  • лист органу, що видав правовстановлювальний документ про відмову у видачі дублікату у зв’язку з його відсутністю або неможливістю видачі;
  • довідку з БТІ про відсутність записів про реєстрацію права власності;
  • лист/довідку/відповідь на звернення органу місцевого самоврядування чи місцевого органу виконавчої влади, які будь-яким іншим чином засвідчують право власності особи на майно, розпорядження органів приватизації, рішення органів місцевого самоврядування про передачу у приватну власність земельних ділянок та/або затвердження проєктів землеустрою, виписки з погосподарських книг тощо,
  • архівні документи органів нотаріату, реєстраційні документи житлових, садових кооперативів, ОСББ, інших балансоутримувачів, виписки з реєстрів територіальних громад, рахунки постачальників житлово-комунальних послуг, спеціалізованих обслуговуючих організацій, документи про замовлення та доставку товарів і послуг;
  • показання свідків, документи, що підтверджують факт реєстрації місця проживання фізичної особи та членів її сім’ї, страхування нерухомості тощо.

ВАЖЛИВО! Відповідно до п.21 ч.1 ст.5 ЗУ «Про судовий збір» –  заявники  у справах за заявами про встановлення фактів, що мають юридичне значення, поданих у зв’язку із збройною агресією, збройним конфліктом, тимчасовою окупацією території України, надзвичайними ситуаціями природного чи техногенного характеру, що призвели до вимушеного переселення з тимчасово окупованих територій України, загибелі, поранення, перебування в полоні, незаконного позбавлення волі або викрадення, втрати документів, необхідних для отримання компенсації за пошкоджені та знищені об’єкти нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України, а також порушення права власності на рухоме та/або нерухоме майно звільняються від сплати судового збору за подачу позову про визнання права власності( заяви про встановлення фактів, що мають юридичне значення).

Перед тим, як звертатися до суду, важливо переконатися, що немає іншої можливості одержати чи відновити документ, який підтверджує право власності на нерухомість.

Зверніть увагу! законом України «Про компенсацію за пошкодження та знищення окремих категорій об’єктів нерухомого майна» встановлено, що, заява про надання компенсації за знищений об’єкт може бути подана за відсутності правовстановлюючих документів, внаслідок їх втрати або у зв’язку з необхідністю встановлення фактів, що мають юридичне значення.

У такому разі отримувач компенсації може подати відповідні документи додатково або звернутися до компенсаційної комісії з проханням сприяти в отриманні відповідних документів. Комісія може звертатися із запитами до будь-яких органів влади / місцевого самоврядування, підприємств, установ – щодо підтвердження права власності заявника.

Публікація підготовлена у межах Проєкту «Підвищення обізнаності серед ОМС та громадян з фіксації руйнувань спричинених війною», що реалізується Українською асоціацією районних та обласних рад за підтримки Проєкту «Фенікс», що виконується Фондом Східна Європа коштом Європейського Союзу.