Як отримати експертний висновок про знищення / пошкодження майна під час війни

Згідно норм процесуального законодавства України, висновок експерта є одним з джерел доказів у:

  • кримінальному;
  • цивільному;
  • господарському провадженнях.

За наявності об’єктивних підстав, передбачених відповідними процесуальними кодексами, уповноважена особа (слідчий, суддя, слідчий суддя), самостійно або за ініціативою сторони провадження, для вирішення питань, які потребують спеціальних знань, може призначити судову експертизу, проведення якої доручити судовим експертам державних спеціалізованих судово-експертних установ або недержавним судово-експертним установам.

При цьому, також передбачена можливість призначення судової експертизи безпосередньо самим учасником справи (провадження) без звернення до уповноваженої особи.

Порядок призначення судової експертизи чітко визначений процесуальними кодексами України, тому, у разі настання факту руйнації або пошкодження майна необхідно звернутися до Національної поліції з метою фіксації обставин руйнації або пошкодження майна та збору матеріалів, необхідних для призначення судової експертизи. Після проведення належної фіксації слідчим буде винесена постанова про призначення судової експертизи, проведення якої буде доручена судовим експертам вищезазначених установ.

Якщо захист порушених справ здійснюється у судовому порядку в межах цивільного чи господарського провадження, суддя може самостійно або за клопотанням учасника справи, ухвалити рішення про призначення судової експертизи, проведення якої доручити судовим експерта вищевказаних установ.

Також у разі необхідності чи виникнення інших обставин, учасник справи (проводження) може самостійно, без звернення до слідчого або суду, ініціювати проведення судової експертизи. У такому випадку йому необхідно з дотриманням вимог процесуального законодавства скласти клопотання про призначення судової експертизи та передати його для виконання до однієї зі зазначених судово-експертних установ.

За результатами проведення судової експертизи буде складено об’єктивний та обґрунтований висновок експерта з повними та чіткими відповідями на всі поставлені перед експертом питання.

 

Публікація підготовлена у межах Проєкту «Підвищення обізнаності серед ОМС та громадян з фіксації руйнувань спричинених війною», що реалізується Українською асоціацією районних та обласних рад за підтримки Проєкту «Фенікс», що виконується Фондом Східна Європа коштом Європейського Союзу.