Компенсація для відновлення пошкоджених об’єктів нерухомого майна: аналіз постанови №381

Відповідно до Закону 2923-IX постановою від 21.04.2023 № 381 затверджено Порядок надання компенсації для відновлення окремих категорій об’єктів нерухомого майна, пошкоджених внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації, з використанням електронної публічної послуги “єВідновлення” (далі – Порядок єВідновлення).

Цей документ передбачає надання компенсації на відновлення/ремонт окремих категорій пошкоджених об’єктів. Для того, щоб це можна було зробити якнайшвидше, послуга єВідновлення максимально цифровізована та спрощена для громадян. Подати заявку на допомогу можна в Дії в декілька кліків і вже протягом місяця спеціальна комісія при громаді повинна прийняти рішення щодо надання такої допомоги.

Хто може подати заявку?

Право на отримання компенсації мають громадяни України, чиє житло пошкоджене внаслідок боїв і підлягає відновленню. Визначена пріоритетна черга, за якою розподілятимуть кошти:

  • учасники боїв;
  • люди, які отримали інвалідність унаслідок війни;
  • ветерани війни;
  • члени сімей загиблих військових;
  • мобілізовані;
  • багатодітні родини;
  • люди з інвалідністю першої та другої груп;
  • батьки-вихователі дитбудинків сімейного типу;
  • опікуни та піклувальники;
  • прийомні батьки та патронатні вихователі;
  • діти-сироти та діти, позбавлені батьківського піклування.

Особи, які не входять до цих категорій, претендують на отримання коштів за “живою чергою”.

Не можуть претендувати на виплату люди, які перебувають під санкціями або мають судимість за злочини проти національної безпеки, та їх спадкоємці.

Як отримати компенсацію?

  1. Подати інформаційне повідомлення про пошкоджене майно. Це можна зробити на порталі чи в застосунку Дія, а також згодом через ЦНАП, нотаріусів або управління соцзахисту.
  2. Відкрити спеціалізований рахунок єВідновлення в одному з банків-учасників програми. Відкрити картку можна в банківському застосунку та у відділенні банку. Наразі до єВідновлення підключені такі банки: Монобанк, ПриватБанк, Сенс Банк, А-Банк, ПУМБ.
  3. Після цього потрібно перейти до розділу “Подати заяву про виплату”.
  4. Далі слід очікувати дзвінка від місцевої влади для огляду комісією майна і встановлення суми допомоги.
  5. Розрахунок суми допомоги здійснюватиметься на основі ухваленого Урядом чек-листа.
  6. Строк розгляду заяви та прийняття рішення щодо компенсації не повинен перевищувати 30 календарних днів з дня її подання.
  7. Після цього громадянин, який подав заяву на компенсацію, отримає підтвердження та кошти на спеціалізовану картку єВідновлення.
  8. Розмір компенсації за один пошкоджений об’єкт не може перевищувати 200 тис. гривень.

Як можна використати допомогу?

Витратити кошти можна буде тільки на будівельні матеріали чи послуги підрядників, які мають відповідні коди для роботи, а їх продавці подали заявку на участь в програмі через портал Дія.

Використати компенсацію можна буде протягом 1 року з моменту її нарахування.

Детальніше про «єВідновлення» за посиланням:
https://erecovery.diia.gov.ua/index.html

З повним текстом документу можна ознайомитись за посиланням:
https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/381-2023-%D0%BF#Text

Публікація підготовлена у межах проєкту «Підвищення обізнаності серед ОМС та громадян з фіксації руйнувань спричинених війною», що реалізується Українською асоціацією районних та обласних рад за підтримки проєкту «Фенікс», що виконується Фондом Східна Європа коштом Європейського Союзу.